Notifikace

  • 15.9.2020

Vzhledem k tomu, že v testech nejsou uvedeny žádné normy, podle kterých jsou provedeny, je spíš pravděpodobné, že je úřad neuzná. Stále to ale neřeší otázku toho výrobce účinné látky. Notifikace kosmetického výrobku bude v tomto případě asi jediná schůdná cesta.

Otázky a odpovědi k notifikacím:

Vzhledem k tomu, že v těch testech nejsou uvedeny žádné normy, podle kterých jsou provedeny, je spíš pravděpodobné, že je úřad neuzná.
Tomu nerozumíme, jakých norem se to týká.  Každý test účinnosti se musí provádět podle nějakého standardizovaného postupu – jsou tu normy české nebo mezinárodní (ČSN / EN / ISO). Nevidíme v podkladech nic takové uvedeno.

ETHANOL

Ethanol jako aktivní látka vykazuje konkrétní baktericidní/virocidní účinky. Klient poslal dokument, kde se toto prokázalo. Je to částečně korejsky a částečně anglicky.. Autorita vyžaduje I český překlad, což klient může zařídit. V příloze jsou certifikáty stanovení účinnosti a také COA ethanolu.

REGISTR BIOCIDŮ

Klient se ptá, zda-li je to dostačující? Test je možná dobrý , ale klient z něj nedokáže posoudit, zda bude dostatečný pro registr biocidů. Úřady mají docela vysoké nároky na provedení. Takže je možné to nechat přeložit a předložit registru, ale je spíše větší pravděpodobnost, že to stačit nebude – netvrdíme to ale 100%.

CERTIFIKÁT VÝROBCE

Klient psal ještě výrobci, aby nám poskytl nějaký certifikát od výrobce ethanolu. Čekám na dokument. Klient chápe, že když tam mají certifikace pro
FDA, to není EU. Ale uvidí se, co výrobce pošle. Tady se nejedná o certifikaci FDA nebo EU. Pokud prostě výrobce toho etanolu není výslovně uveden v Seznamu dodavatelů biocidních látek (https://echa.europa.eu/cs/information-on-chemicals/active-substance-suppliers), tak se prostě z jiného etanolu biocidní výrobek nemůže klient vyrábět. V seznamu jsou jen společnosti z EÚ, to by musel korejský výrobce dovážete etanol z EÚ, formulovat svůj přípravek a pak ho znovu vracet do EÚ. Tak to ale zrejmně neprobíhá…

ŘEŠENÍ CPNP

V případě, že klient dá vědět konkrétní pochybnosti, proč nelze notifikovat jako biocid. Můžeme zkusit cestu CPNP. Má klient všechny
podklady, bude to dostatečné? Jaké jsou časové timeliny? Oznámením kosmetického výrobku přez CPNP můžeme mít hotové do 2 týdnů. Podotýkáme ale, že pak na etiketě nemůže být uveden antivirový nebo antibakteriální účinek.

Share Button
Zařazeno do témat: