Kde přijímají apostily a kde nikoli?

  • 12.4.2021

V říjnu roku 1961, byla v Haagu podepsána takzvaná Úmluva o zrušení požadavku ověřování cizích veřejných listin, které zjednodušila postup pro mezinárodní uznávání listin. Tato úmluva ustanovila v mezinárodním styku, používání takzvaných apostil. Může se jednat o rodný list, diplom, různé certifikáty, výpisy z trestního rejstříku, nebo cokoli jiného. Pokud jej chcete oprávněně použít na oficiálním místě v jiném státě, bude dokument označený apostilou, uznán.

Haagskou úmluvu z roku ’61, uznávají následující státy: Albánie, Andorra, Antigua a Barbuda, Argentina, Arménie, Austrálie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Barbados, Bělorusko, Belgie, Belize, Bolívie, Bosna a Hercegovina, Botswana, Brazílie, Brunej, Bulharsko, Burundská republika, Cookovy ostrovy, Černá hora, Česká republika, Čína, Dánsko, Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov, Dominické společenství, Dominikánská republika, Ekvádor, Estonsko, Federace Svatý Kryštof a Nevis, Fiji, Filipíny, Finsko, Francie, Grenada, Gruzie, Guatemala, Guyanská kooperativní republika, Honduras, Chile, Chorvatsko, Indie, Irsko, Island, Israel, Itálie, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Kapverdská republika, Kazachstán, Kolumbie, Korejská republika, Kosovská republika, Kostarika, Království Tonga, Kypr, Kyrgyzstán, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Malawiská republika, Malta, Marocké království, Marshallovy ostrovy, Mauricijská republika, Mexiko, Moldavsko, Monacké knížectví, Mongolsko, Namibie, Nezávislý stát Samoa, Německo, Nizozemské království, Nový Zéland, Nikaragua, Niue, Norsko, Omán, Panama, Paraguayská republika, Peruánská republika, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Republika Palau, Republika San Marino, Republika Trinidad a Tobago, Republika Vanuatu, Rumunsko, Rusko, Řecko, Salvadorská republika, Severní Makedonie, Seychely, Singapurská republika (od 16. září 2021), Slovensko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Spojené státy americké, Srbsko, Surinamská republika, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Svazijské království, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tádžikistán, Tunisko, Turecko, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán a konečně Venezuela.

Pokud stát, který chcete navštívit a ve kterém budete chtít vyřídit nějaké papírování, není mezi výše uvedenými, například třeba Egypt, pak budete potřeba namísto apostily, zařídit vyšší ověření dokumentu na Ministerstvu Zahraničních Věcí (MZV), a poté zajít na ambasádu daného státu, a projít ověřením ještě jedním. Na konzulárním odboru Egyptské ambasády si pak zaplatíte jejich ověření daného dokumentu, které ještě v březnu roku 2021 stálo 2100 Kč na jeden štempl, přičemž většina dokumentů vyžaduje ověření 2, první je ověření původního dokumentu, tedy například ověření podpisu městského úřadu který dokument vydal, a poté ověření pravosti překladu tohoto dokumentu do arabštiny. Tedy cena plného ověření na Egyptské ambasádě, celková cifra: 4200 Kč. Plus veškeré náklady předtím… Kolky pro ministerstva, cena za překlad atd.

Poznámka pod čarou: Ať již se jedná o apostilu, nebo o vyšší ověření, jedno mají stejné: Oba postupy je možno vyřídit jen a pouze v Praze. Proto, pro lidi z jiných hlavních měst, například Brna, nabízíme služby zařízení vyššího ověření, nebo vyřízení apostily. Začátek spolupráce je jednoduchý. Spolupracujeme se Zásilkovnou, takže jakmile nám pošlete mail a jakmile budou dohodnuty podmínky spolupráce, můžete zajít na nejbližší podatelnu Zásilkovny a jde se na věc. Narozdíl od poboček České Pošty, jsou v obchodech spojených se Zásilkovnou, jen velmi zřídka fronty. Máte-li tedy třeba Rodný list, který budete chtít použít v Americe nebo třeba v Africe, a nejste-li z Prahy, napište nám, vyběháme za vás celé kolečko úřadů… včetně překladu dokumentu do náležitého jazyka.

Share Button
Zařazeno do témat: , ,

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Překlady / i-Translators.eu and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email vigatogustav@seznam.cz

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Kde přijímají apostily a kde nikoli?