Zalistování produktů a UFI kód

  • 11.1.2022

Obracím se na vás na základě našeho dnešního telefonátu ohledně zalistování a překladů bezpečnostních listů.

Na začátek se pokusím popsat naši situaci, protože jste asi pochopil, že máme velmi malé povědomí o této problematice. Doteď jsme prodávali produkty německé značky NanoConcept v České a Slovenské republice. Značka NanoConcept byla náš generální dodavatel a my jejich distributor v České a Slovenské republice. Bezpečnostní listy zajišťovala německá firma jako výrobce, my jsme zajišťovali české a slovenské překlad bezpečnostních listů.

Aktuálně se situace velmi změnila, protože značku NanoConcept přebíráme my, česká firma, takže veškerá zodpovědnost ohledně bezpečnostních listů přechází na nás. Nemáme s touto situací žádnou předchozí zkušenost. Je to pro nás nové a snažíme se v legislativě EU i České republiky zorientovat.

Německá značka NanoConcept ve skutečnosti nic nevyráběla. Byla pouze obchodní značkou s portfoliem produktů od různých německých dodavatelů prodávaných pod značkou NanoConcept. My zůstáváme u stejné praxe, a tak teď z jednoho generálního dodavatele máme dodavatelů několik. Produkty našich dodavatelů mají bezpečnostní listy vázané na jejich původní obchodní jméno. My máme jejich souhlas prodávat jejich produkty pod naší obchodní značkou s našimi komerčními názvy produktů, ale potřebujeme dotáhnout tu legislativní část ohledně bezpečnostních listů, aby vše bylo legislativně v pořádku.

Chtěl bych vás tímto požádat o pomoc s orientováním se v problematice a se zpracováním bezpečnostních listů tak, aby vše odpovídalo legislativě.

Je zde ještě seznam otázek, které bychom rádi s vámi konzultovali, protože budou ovlivňovat objem zadané práce:

  • Vyžadují všechny dodané bezpečnostní listy zalistovaní pod naším obchodním jménem produktu? Zalistováním rozumějte pravděpodobně registraci k UFI.
  • Naše produktové portfolio se skládá z několika málo přípravků (dle chemického složení), ale obchodně existují pod několika různými názvy produktů, aby byly lépe zacíleny na různé okruhy koncových zákazníků. Je potřeba na každý obchodní název produktu potřeba samostatný plnohodnotný bezpečnostní list?
  • Používáme české a slovenské názvy produktů tak, aby byly lépe lokalizované. V podstatě stejná otázka jako předchozí. Je potřeba mít pro jazykové mutace obchodních názvů nově zalistovaný bezpečnostní list? Např. Nano impregnace textilu a kůže a Nano impregnácia textilu a kože.
  • Pokud jste nám schopni poradit a pomoc se zpracováním, rádi bychom zahájili dlouhodobou spolupráci. Stanovili bychom pravděpodobně i nějaký harmonogram prací, protože práce bude víc (desítky kusů) a ne každý produkt má stejné priority. V současné době ještě doprodáváme zásoby nakoupené od německého NanoConceptu, ale s ubývajícími zásobami budeme postupně přecházet na nové dodavatele, kde budou nové bezpečnostní listy potřeba.
  • Klíčovou otázkou je, protože chceme expandovat na zahraniční evropské trhy, jestli pro každou zemi musíme mít BL? V jakém obchodním modelu BL pro danou zemi mít nemusíme – např. když by produkty od nás kupoval tamní distributor? To by byl v podstatě ve stejné situaci jako my a BL by si musel zajistit on.

Vím, že je otázek hodně. Můžeme se klidně spojit online na dovysvětlení. V příloze klient posílá několik BL, které primárně potřebuje řešit. Pozn. Z Glass & ceramic bude ještě jeden produkt a to Tekuté nano stěrače. Z Chrome metal coating bude ještě Ochrana ráfků a disků.

Ceny za zpracovaní UFI a bezpečnostních listů

Legislativní alfa a omega

Každý výrobek obsahující nebezpečné látky musí mít zpracovaný bezpečnostní list. Bezpečnostní list musí být zpracován pro každou zemi v příslušném úředním jazyce. Pokud je pak jako nebezpečný klasifikovaný i výsledný výrobek, musí mu být přidělen jedinečný identifikátor složení – takzvaný kód UFI (Unique Formula Identifier). Pomocí tohoto kódu, který je povinně uváděný na etiketách, se pak tento výrobek notifikuje v síti evropských toxikologických center (PCN). Notifikaci je potřebné provést také pro každou zemi, kde se bude daný výrobek distribuovat, je potřebné uvést přesný název, pod kterým bude výrobek uváděný na trh a tento název se už nebude měnit.

Přidělení UFI kódu

Pokud mají výrobky stejné složení a různý název, je možno použít jak hromadný BL pro všechny verze, nebo samostatné BL pro jednotlivé typy (pokud nechcete, aby zákazníci věděli, že se jedná o ten samý výrobek) – cena je pak stejná jako za jeden kus, protože se jen mění název v BL. To samé pak platí i o notifikacích a kódech UFI – je možné použít jeden kód UFI na celou řadu výrobků se stejným složením a různými názvy, ale zákazníci pak podle toho poznají, že se jedná o stejné výrobky. Pokud tomu chcete zabránit, je pak vhodnější přidělit samostatný UFI kód a provést samostatnou notifikaci daného výrobku.

Pokud výrobek není klasifikován jako nebezpečný, ale je určen k čistění nebo praní, vyžaduje se národní ohlášení a zhotovení tzv. Datového listu.

Ceny za zpracování bezpečnostních listů a notifikací:

  • Bezpečnostní list (10 a více kusů): 1800 Kč za BL pro CZ nebo SK, 2200 Kč pro ostatní země EU
  • Příprava legislativně povinné části etikety: 400 Kč
  • Přidělení a notifikace UFI: 600 za jednu jazykovou verzi, 350 Kč pak za každou další zemi, pro kterou bude výrobek notifikován
  • Ohlášení čisticího přípravku na národní úrovni: 400 Kč
  • Zpracování datového listu pro čisticí přípravek: 400 Kč
Share Button
Zařazeno do témat: , ,