Poptávka překladu za angličtiny do maďarštiny

  • 12.11.2020

Poptávám překlad z ENG jazyka do HU jazyka. Jedná se o překlad nových příkazů v aktualizované verzi CAD programu. Pro zpracování Vaši nabídky Vám posílám odkaz ke stažení *APT souboru k překladu. Společně s *APT souborem k překladu je ve složce i program k jeho otevření:

∞∞∞∞∞∞∞∞
Konečný *APT soubor může být ještě měněn, ale cca z 90% je to verze, která se bude překládat. V případě Vašeho zájmu o překlad  Vás poprosím o zaslání cenové nabídky s uvedením ceny za překlad celého souboru (s uvedením co vše cena zahrnuje, tj. např. korekce apod.) a termín, kdy by mohl být překlad hotový. Chápu, že jelikož toto není poslední verze souboru k překladu, že Vaše nabídka bude přibližná a dle konečného textu a rozsahu se může změnit.


Náš specialista na výpočty rozsahů textů:

I estimate the text to translate is about 65NS, but see more about it below. The file sent for translation can only be read in the included
translation program, and it has no way to export the source text to do my usual count. However, the program includes a function for word count, with an item for „words yet to be translated“. The word count for this item is 18939 and to get a count of NS you have to count on how many words fits on 1 NS? The answer to this is not straightforward as it depends on the average amounts of character/word. This can vary but I have
found a value of 290 words/NS to be a good approximate value. Based on this I judge the text to be translated in this text is about 65NS.

Specialista poté k normovaným stranám:

There is no way to find out how many characters + spaces there are, because this file has a special format that can only open in the enclosed program appTranslator.

I have found no way to export text to count our normal way. The program doesn’t provide character + spaces, it ONLY provides words count, the total amount of words and how many words are left to translate. So the amount of characters can only be estimated by deciding for a value „how many words fit on 1 NS?“ Or by estimating „how many characters do 1 word have on average?“

Client said he understood that price would be an approximate estimation, so I think he only wants to know if we offer a reasonable price or not. Probably, he also sent it to other agencies. It al;so seems that he wants a fixed price, from what I understand. From my experience, the amount of words that fit on 1NS varies between 280-300, depending on average character length of words. So if we estimate 290 words = 1NS, that is an average length of 6.2 characters and a total of 65NS – this is the best we can do without more information. I can try to look through the file to see if I find anything, and also to see if I can find a way to export for a final count in case there will be business.

Pro překlad překlad z/do maďarštiny – nás kontaktujte ZDE.

Share Button