Vyřízení apostille

  • 4.7.2019
Zevrubný dopis postupu pracovníka vyřizujícího apostille na konto našich klientů (stav z roku 2020): 1. Cesta na poštu pro vyzvednutí balíku – čas cca 30-40 minut / 2. Svazování rumunštiny překladatelem a sken celého dokumentu – čas cca 15 minut / 3. Poté sken pro polštinu, klient poslal dokument, OR, pouze v jednom skenu, přestože dokumenty byly vyhotoveny 2, každý měl jinou vidimaci z pošty / 4. Odesílání překladateli na úpravu překladu, aby seděla vidimace s druhým originálem.

Cesta na ministerstvo

5. Cesta na Ministerstvu Zahraničních Věcí – neúspěch. Důvody neúspěchu: (1) Vyhotovený výpis OR by za současného stavu trvalo ověřit až 30 dní, neb byl vystaven na „noname“ [odborný termín MZV] poště. Aby byla Apostille vystavena na počkání, nikoli do zákonných 30 dnů, musí být výpis OR vystaven na obecním úřadě, v našem případě některé městské části. (2) Dokument ověřený notářkou, neověřuje MZV ale MSP. (3) Na / dokumentu z FÚ nebylo co ověřit, ani razítko, podpis, nic. – čas cca 30 minut / 6. Cesta na městský úřad a tvorba nového výpisu OR. – čas 20 min, 100 CZK za výpis / 7. Kolky – 200 CZK / 8. Cesta zpět na MZV – 20 min / 9. Telefonování a poté čekání, než si MZV a daný MÚ ujednotí podpisový vzor, který MZV mělo z roku 2002 – 25 minut / 10. Cesta na MSP – 40 min.

2 fáze vyřízení Apostilu – možné problémy crania®

11. Druhá cesta na poštu, tentokráte pro jediný list papíru, nový dokument z FÚ – čas 20 minut / 12. Další kolek – 100 CZK / 13. Cesta na MZV – neúspěch. Dokument odmítli ověřit, slovy že tyto dokumenty ověřuje GenFinŘed, a až s dokumentem orazítkovaným GFŘ se u nich je možno stavit pro apostilu. – 30 minut / 14. 35 minut na telefonu, zjišťování postupu jak dál, hledání zakopaného pudla. Zakopaný pudl nalezen, jmenuje se A. A., z FÚ Brno I, která jak se ukázalo má v craniu průvan. Paní A. měla sama, při jednání s klientem jen pár dní nazpět, klientovi sama nabídnout postup ověření přes okresní správu FÚ a GFŘ. Neudělala to však, a způsobila zvýšené náklady klienta, naši cestu na Hrad vniveč a přes půl hodinu na telefonu / 15. Zajištěno poučení prázdného crania na FÚ Brno I od paní z FÚ kraje, klient poučen.

Jak moc se vyřízení apostille věnujeme

Až po dnešní podvečer. Celkově vynaloženo: více jak 3,5 hodiny času na cestách, 35 minut na tlf, 400 CZK, plus nový překlad od polštináře, nový dokument představen v bodě 6. Pozn.: ještě že jsem s odesláním nového dokumentu z bodu 11 počkal až na návrat z MZV, jinak by se dělal další překlad který by byl poté možná skartován.
Pohled do budoucna – očekávání a předpoklady
Co se týká překladů, tak ten zpravidla neděláme – mimo některé standardizované typologie překladů, neurčujeme rozsahy dokumentů, které vidíme na dálku, tzv. čitím, nicméně, ve věci této apostille přibližnou vizi již máme, viz pokračování: /16. Klient si nechá vytvořit 1-2 nové dokumenty na FÚ Brno I, které se rovnou odešlou na ověření na krajskou správu a poté GFŘ v Praze. – tento proces může trvat, kdoví, možná i měsíc, nevíme přesně / 17. Dokumenty budou k vyzvednutí (1) na GFŘ v Praze, na což možná bude potřeba plná moc od klienta, pro vyzvednutí… nebo to (2) pošlou zpět do Brna – tedy opět cesta na poštu 30 minut / 18. Pokud si klient nechá ověřit 2 nové dokumenty, jak daňový domicil, tak i potvrzení o registraci k daním právnické osoby, tak se bude jednat o 2 nové překlad plus další kolek 100 CZK plus opět cesta na hrad a zpět / 19. Opět skenování dokumentů jak pro překladatele tak i pro klienta poté svázané dokumenty / 20. Odeslání doporučeně nazpět do Brna nebo přímo do Polska, aby se ušetřil čas, tak či tak předpokládaná cena odeslání doporučeně/EMS: 160 – 200 CZK. Očekávané náklady do budoucna: +-2-3 hodiny cestování na ministerstva a pošty, 260-300 CZK v kolcích a poštovních službách plus 2 (byť asi krátké) nové překlad od polštináře /
——————————————————————-
Změny ceníků apostille 2021
Rok 2021 (viz situace jednoho případu výše popsaná) je všeobecně plný změn, mimo změněnou vyhlášku k věci soudních tlumočníků o některém provádění překladů, je nutné zmínit také fakt, že nám změnila ceny Egyptská ambasáda. Na poptávku naší slovenské klientky, viz zde: Potrebuji apostile na oddaci list a na rodny list. Mam oddaci list ze zvlastni matriky. Preto se vas chci zeptat zda me muzete udelat to apostile. Musim tyto dva doklady poslat do Kahiry. A kolik bych mela vam zato zaplatit. Predem dekuji za brzkou odpoved. A zda to mohu poslat postou prvni tridou, potrebuji to co nejrychleji. Muj manzel jede 6.3 do Kahiry, kde potrebuje tyto dva dokumenty, původní ověření 1 dokumentu, které stálo 2000 Kč, nyní stojí 4200 Kč. U dvou dokumentu se tedy cena administrativního poplatku dostane na 8400 Kč. Takový je stav v únoru 2021. Ceny za ověřování dalších zastupitelstvech jednotlivých států, budeme zvěřejňovat průběžně, jak se k nim nově dostaneme z praxe.
Share Button
Zařazeno do témat:

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Překlady / i-Translators.eu and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email vigatogustav@seznam.cz

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vyřízení apostille