Látky a přípravky vyžadující bezpečnostní list

  • 13.7.2023

Přesné pokyny pro sestavení bezpečnostního listu jsou uvedeny v příloze II Nařízení ES č. 1907/2006.

  1. Klasifikovány jako nebezpečné podle směrnic 67/548/EHS nebo 1999/45/ES.
  2. Jsou perzistentní, bioakumulativní a toxické (PBT) nebo vysoce perzistentní a vysoce bioakumulativní (vPvB) podle Nařízení ES č. 1907/2006 (REACH).
  3. Jsou uvedeny na seznamu látek vyžadujících povolení (Authorization List) podle Nařízení REACH.
  4. Nejsou klasifikovány jako nebezpečné, ale obsahují stanovenou koncentraci určitých nebezpečných látek.

Pro tyto látky, přípravky a směsi je povinné vytvořit a poskytnout bezpečnostní list, který obsahuje podrobné informace o jejich vlastnostech, nebezpečnostech, opatřeních pro bezpečné používání, postupech při haváriích, fyzikálních a chemických vlastnostech, toxikologických a ekologických informacích a dalších relevantních aspektech týkajících se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci s těmito látkami a přípravky.

Dodavatelé, kteří vyrábějí, dovážejí nebo distribuují tyto látky a přípravky, mají povinnost zajistit, že bezpečnostní listy jsou vytvořeny a poskytnuty správným způsobem v souladu s platnou legislativou.

Scénář expozice zahrnuje především popis:

Provozních podmínek:

  • Použitých postupů, včetně fyzikální formy, ve které je látka vyráběna, zpracovávána nebo používána.
  • Činností pracovníků souvisejících s postupy, trváním a frekvencí jejich expozice dané látce.
  • Činností spotřebitelů, trváním a frekvencí jejich expozice dané látce.Trváním a frekvencí emisí látky do různých složek životního prostředí, čištění odpadních vod a zředění v přijímajících složkách životního prostředí.

Opatření k řízení rizik:

  • Opatření k řízení rizik pro snížení nebo zabránění expozice člověka (včetně pracovníků a spotřebitelů) a životního prostředí látce.
  • Opatření k nakládání s odpady pro snížení nebo zabránění expozice člověka a životního prostředí látce během odstraňování nebo recyklace odpadu.

Práce s expozičními scénáři

Uživatel, který má k dispozici expoziční scénář, musí posoudit, zda používá látku za podmínek a opatření uvedených v tomto scénáři. To zahrnuje například bezpečné používání látky při čištění, natírání, opravách apod. Další informace o expozičních scénářích Pro více informací o expozičních scénářích můžete navštívit následující odkazy:

EUR-Lex: Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006,
ECHA (European Chemicals Agency): Průvodce týkající se bezpečnostních listů a expozičních scénářů.

Share Button
Zařazeno do témat: ,